Alkoholizm i inne uzależnienia

Wśród trudności osób uznanych za zaginione może  pojawiać się problem alkoholowy. Alkoholizm inaczej uzależnienie od alkoholu lub choroba alkoholowa polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.
Wypijanie zazwyczaj dużych ilości alkoholu przez alkoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym.  Różnorodność mechanizmów powodujących uzależnienie sprawia, że różna może być dynamika spożywania alkoholu np. niektórzy piją codziennie a inni popadają w tzw. ciągi alkoholowe, które polegają na ostrym, kilkudniowym piciu przerywanym dłuższymi lub krótszymi okresami abstynencji.  Najbardziej ,,typowe” wskaźniki świadczące o tym, że picie ,,wymyka się” spod kontroli to pojawiające się ,,urwane filmy”, konflikty rodzinne lub w związkach partnerskich, trudności w pracy, konflikty z prawem np. utrata prawa jazdy, pobyty na Izbie Wytrzeźwień.  Jedne negatywne wydarzenia związane ze spożywaniem alkoholu pociągają za sobą inne. Spirala może nakręcać się coraz bardziej np. utrata pracy, ogromne długi - a to z kolei  czasem prowadzi do chęci ucieczki od codzienności, ucieczki od rodziny, z którą coraz trudniej sie porozumieć.
Jak sobie pomoc? Najtrudniej przyznać się przed sobą i innymi, że jest się alkoholikiem.  Choremu często wydaje się że poradzi sobie sam, że wystarczy tylko nie chcieć pic.  Ale najczęściej nie jest to możliwe bez specjalistycznej pomocy i korzystania z grup wsparcia. Alkoholikiem jest się całe życie, ale można być trzeźwym alkoholikiem… Dlaczego  trudno jest sobie pomóc samemu? Uzależniony próbuje przestać pić, ale nie potrafi – obwinia członków rodziny lub inne czynniki zewnętrzne za swoje picie. Rodzina również cierpi, obwinia alkoholika, nie wie jak pomóc lub wstydzi się problemu. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno chory, jak i jego rodzina poszukali pomocy w ośrodkach zajmujących się terapią uzależnień. Alkoholik musi sam zgłosić się do poradni odwykowej, bo tylko taka postawa gwarantuje sukces. Natomiast jego najbliżsi powinni również zostać objęci opieką i zapoznać się ze znaczeniem terminu współuzależnienie.  Mechanizmy psychologiczne i pojawiające się nieco później mechanizmy fizjologiczne, powodujące uzależnienie są tak silne, że potrzebna jest pomoc specjalistów, aby je poznać i zrozumieć – a przez to poradzić sobie z nimi.
                W każdym mieście wojewódzkim lub powiatowym działają specjalistyczne placówki posiadające kontrakt z NFZ  (lub finansowane z innych źródeł) zajmujące się leczeniem uzależnienia od alkoholu. W razie trudności ze znalezieniem specjalistycznej przychodni warto udać się po taką informacje do lekarza rodzinnego lub poradni zdrowia psychicznego.
W poradni odwykowej można się zdiagnozować – tzn. określić czy ma się problem alkoholowy, a następnie rozpocząć  odpowiednie leczenie - specjalista określi jaką formę działań należy podjąć, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Przy poradniach odwykowych działają najczęściej kluby AA zapewniające wsparcie dla osoby chcącej uporać się z problemem alkoholowym.


Opracowała: mgr Dominika MajUzależnienie to nie tylko alkohol, to również narkomania, hazard, seksoholizm, zakupoholizm, pracoholizm, zaburzenia łaknienia (bulimia i anoreksja), nikotynizm...więcej dowiesz się na stronie: uzaleznienie.com.pl 

Jeśli nie radzisz sobie z jakimkolwiek uzależnieniem poszukaj pomocy, link pod spodem 
1 komentarz:

  1. Brałem wszystko, miałem dość, już witałem się ze śmiercią. Gdyby nie rodzina i pomoc Kliniki Moje Życie (www.moje-zycie.eu) nie dałbym rady. Jestem im bardzo wdzięczny!

    OdpowiedzUsuń